Visning från kl 10.00, auktionen börjar 11.00. Gods från Söromåsen, Växbo och Bollnäs auktioneras ut! Massor av lösöre från en gammal hälsingegård från 1700-1800-talet bl.a 6 st gustavianska stolar och slagbord! Linneskåp, 2 gamla vaggor, gitarr, flera kistor, konst bl.a olja av Erik Alm Arbrå, 6 st gustavianska stolar, slagbord, barnslagbord, speglar, åkerblomstol, pelarbord, sängbord,..
Läs mer...Datum för nästa auktion är inte bestämt ännu men en hel del auktionsgods har redan kommit in! Har du saker du inte längre behöver? Kontakta oss så säljer vi det åt dig! Här nedan kan du se bilder på diverse saker som redan har kommit in.
Läs mer...Auktion på Stigsro lördag 6/8 kl 11.00, visning från kl 10.00. Hem från Bollnäs, Söderhamn, Arbrå, Orbaden och Kilafors auktioneras ut! Chiffonje, blå skänk med blommor, rökbord, gamla skrivbord, 8 pigtittare, kökssoffor, piedestaler, rakspegel, gamla byråer, barndragspel(Hohner), månskenslampa, guldpendyl, gammal väggtelefon, 3 gamla kameror, projektor, barnbilbana, konst, luta, allmogebord, sekretär, kommoder, fiol, gamla tråg, märkessköld,..
Läs mer...Midsommarauktion söndag 26/6 kl 11.00 visning från kl 10.00 då hem från Bollnäs och Järvsö auktioneras ut! Stort slagbord, 6 st allmogestolar, folkdräkt Arbrådräkt damstorlek 38-40, stort ekskåp 1880, tak och bordslampor, chiffonje’, 5-lådigt skrivbord, syskrin, allmogeskrin, 7 st ekstolar, väggur, allmogebord, pinnsoffa, olika matgrupper, konst, gamla burkar, litet väggkryddskåp 1836, gamla radioapparater, pigtittare, massor..
Läs mer...Dessa saker auktioneras ut vid nästa auktion: bl.a stort slagbord, 6 rengsjöstolar, gamla radioapparater, kistor, kökssoffa, gamla leksaker, flera väggur, soffgrupper, gamla skrin m.m. Inlämning pågår och rabatt på gårdsauktioner! Se bilder här nedan på auktionsgods som har kommit in.
Läs mer...Auktion 21/5 kl.11 visning kl. 10 på Stigsro där hem från Arbrå, Bollnäs och Växbo auktioneras ut! Trattgrammofon, stenkakor, singlar, soffa, konst bl.a olja Per Englund, gammal kamera, tomtesaker, silversupkopp, majblommor, gammal bibel, kopparsaker, fyndlådor, nysilver, mattor, Höganäskrukor, dalahäst, gamla korgar, kryddservis, tvättservis, ryggsäckar, dukar, lakan, trasmattor, flickcykel, gamla fönster, gamla knivar, piedestaler, skrivbord, korgmöbler,..
Läs mer...Nu kan du prenumerera på Arbrå Auktionshalls nyhetsbrev där vi skickar ut information om kommande auktioner och andra intressanta saker kring auktioner. Klicka här för att anmäla dig!
Läs mer...Arbrå Auktionshall har fått en ny hemsida!
Läs mer...Auktion på Stigsro lördag 20/11 kl. 11:00, visning från kl. 10:00 då hem från Arbrå, Bollnäs och Söderhamn auktioneras ut! 1800-talssoffa, 2 kistor, 7 ekstolar, udda stolar, arkivskåp 120 fack, gamla skåp, gungstol, flera hörnskåp, väggur, luta, hemska masker, pigtittare, porslin Gefle, Rörstrand, matservis, LP-skivor, kasettband, massor av tomtar, tras-plast äkta mattor, torktumlare, sekretär, taklampor, golvlampor,..
Läs mer...Auktion söndag 5/9 kl.11:00 visning kl.10:00 vid Stigsro då hem från Bollnäs, Växbo och Kilafors auktioneras ut! Kristallskålar, vitrinskåp 40-tals, skänkar, pelarbord, älgoxe av Lars Skoglund ”Bläst-Lars från Ilsbo signerad, gammal kista med målning inuti 1751, väggur, fällbord, designade 50-talsmöbler, bordsur, armbandsur, silverskedar, silverbägare, bägare från bollnäsutställningen 1929, mat-kaffeserviser, speglar, bords-tak-golvlampor, emmafåtölj, piedestaler, emaljerat, böcker..
Läs mer...