Nästa auktion lördagen 18/10 Kl.11:00 visning Kl.10:00 börjar ute! Se annons 1 vecka innan auktionen!
Läs mer...Onsdag 13 augusti kl.19:00 Stigsro (Gamla Kyrkskolan) nära Arbrå Kyrka. Medverkande: Urban Johansson(gitarr) Peder Olsen(sång) Joakim Kvarnäs(piano) Emil Skogh(kontrabas) OBS! Förköp begränsat antal platser! Entre 100 kr då ingår fika i pausen. Barn under 10 år gratis! Välkomna!
Läs mer...Auktion torsdag 7 augusti kl.15:00 visning kl:14:00 då säljes hem från Sandarne, Arbrå och Bollnäs. Spegelskänk, chiffonje, bokhyllor, byråer, kökssoffa, konst bl.a Ivar Jogstad och Elsie Tapper, hörnskåp, speglar, skinnfåtöljer, Atlasspis(spishäll) tak-bords-golvlampor, sparkar, cyklar,3 väggur, pigtittare, lavoar, elmotorer, massor med verktyg, elmaskiner för trä, uppstoppade fåglar, spinnrockar, gamla julsaker, koppar, Strindbergslampa, svepaskar, massor med porslin-Gusavsberg-Rörstrand-Gefle,..
Läs mer...Auktion fredag 4/7 kl.11:00 visning kl.10:00 då lösöre från Arbrå, Bollnäs, Söderhamn, Segersta, Alfta säljes. Äkta matta iransk Isfahan Figural semiantik 1930-talet måtten 254*158, skänkar, byråer, massor med allmogestolar, väggur, takfotogenlampa, Geflefat, gamla telefoner, sängar, hyllor, antienn, 1880-talsbord, skinnfåtöljer, spinnrockar, hörnsoffor, boklådor, konst.bensindriven trimmer, cyklar, pidestaler, skrivpulpet, kryddburkar, speglar, pardörrar, gamla fönster, trasmattor, skolbänkar, kristallkrona,..
Läs mer...Fredag 4/7 auktion kl.11 visning kl.10. Annons kommer på hemsidan i början av vecka 27.
Läs mer...Vi kommer nu också att köpa hela dödsbon och hem och även enstaka auktionsföremål! Kontant betalning!
Läs mer...Auktion lördag 3/5 kl.11:00 visning kl.10:00 då auktioneras hem från Arbrå, Segersta, Alfta och Bollnäs ut. Gustaviansk byrå, imperialsäng, rokokogrupp 1880-tal-bord-soffa-6 stolar, sypuff, mattor, gjutjärnsbord m marmorskiva, konst, 4 väggur, allmogebord, ekstolar, fäbodpall, hörnsoffa, 3-sitssoffa, 5-lådigt skrivbord, blåmålad kista 1815, dragspel Elkavox, skänk, bords-taklampor, porslin-Gefle-Rörstrand-Gustavsberg, sängbord, forskrin, Höganäskruka 40 liter, pianopall, linne, kinesiska parvaser, hembygdsdräkt..
Läs mer...Visning kl. 11:00 då auktioneras finare hem från Söderhamn och Bollnäs ut. Spegelbyrå, bokskåp, 2 spegeltrymåer, speglar, 40-tals matgrupp(skåp, 4 stolar, bord) kanape, golv-tak-bordslampor, munkbord, byråer, radiogrammofon, satsbord, hörnskåp, uppstoppad räv, linneskåp, mattor, damskrivbord, konst bl.a Elin Höglund, Gunnar Nerlund, Erik Löfgren, vit skinnfåtölj, massor med glas och porslin, (Rörstrand-Gefle) TV, serveringsvagn, armbandsur, dukar, 2..
Läs mer...Det är dags att boka sommarens gårdsauktioner! OBS! 5 % rabatt på provisionen! Tar emot auktionsuppdrag i hela Gävleborgs Län! Boka snarast för att få auktion i juli som är den bästa auktionsmånaden!
Läs mer...Inlämning pågår nu till nästa auktion!
Läs mer...